Jak znaleźć motywację do ćwiczeń?

Brak motywacji to jeden z poważniejszych problemów, z jakimi borykają się osoby rozpoczynające przygodę ze sportem lub regularnie ćwiczące. Jak znaleźć motywację do ćwiczeń? Zmuszanie się do treningów może nie dać oczekiwanych rezultatów, może doprowadzić do rezygnacji z codziennej aktywności fizycznej. Dlatego warto wypróbować kilka sprawdzonych sposobów, które ułatwią realizację celu.

Wyznacz sobie osiągalne cele

Jak zmobilizować się do odchudzania i ćwiczeń? O wiele łatwiej jest, gdy decyzja o ćwiczeniach wypływa z wewnętrznych przekonań. Jeśli czujesz, że Twoja kondycja osłabła lub, gdy chcesz schudnąć, łatwiej jest podjąć decyzję. Dlatego pierwszy krok to określenie konkretnego celu. Może to być wysmuklenie sylwetki, nabranie masy mięśniowej bądź ogólna poprawa stanu zdrowia. Można w tym wypadku wpaść w jedną małą pułapkę. Oczywiście duży i ostateczny cel jest potrzebny, jednak warto całą drogę podzielić na kilka etapów. Przykładowo na samym początku regularnych treningów określ, ile chcesz ważyć po 2 miesiącach. Pamiętaj przy tym, by były to liczby realne do osiągnięcia, inaczej się zdemotywujesz. Musisz widzieć postępy, dlatego każdy mały sukces jest ważny. Dobrym sposobem na zauważenie i docenienie progresu jest notowanie swoich postępów.

Siłownia, czy domowy trening?

Jak mieć motywację do ćwiczeń? Czy w domu znajdziesz czas na ćwiczenia, uprawianie sportu, a może od razu usiądziesz do komputera? Jeśli nie możesz się skupić, może warto zapisać się na siłownię. Możesz wybrać indywidualne spotkania z trenerem personalnym lub zajęcia grupowe. Wykupienie karnetu zawsze pomaga, ponieważ masz świadomość, że już zostało zapłacone, a pieniądze nie powinny się zmarnować. Możesz także kupić nowy strój, który pomoże Ci poczuć się dobrze na treningach. W klubach fitness jest bardzo dużo różnorodnych zajęć, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Siłownia to także dobry sposób na próbowanie różnych ćwiczeń. Znajdują się tam różnorodne sprzęty, np. ławki do ćwiczeń lub wyciągi do ćwiczeń, które mogą otworzyć przed Tobą zupełnie nowe możliwości treningów. Jeśli wolisz ćwiczyć w domu, zadbaj o odpowiednie wyposażenie. Kup matę i mniejszy sprzęt sportowy (hantle, specjalne elastyczne taśmy). W internecie znajdziesz szereg filmików dla osób, które dopiero rozpoczynają ćwiczenia lub są bardziej zaawansowani i chcą zwiększyć swoją motywację do ćwiczeń.

Nagradzaj się za swoje osiągnięcia

Aby nie stracić zapału, dawaj sobie nagrody. Nie chodzi o to, by po każdym treningu zjeść duży kawałek tortu. Taka mała przyjemność, np. ciepła kąpiel, nowe buty, wyjście do kina ze znajomymi, sprawi, że poczujesz się lepiej. Oczywiście musisz w tym wypadku spełnić najważniejszy warunek: wykonanie wszystkich zaplanowanych treningów.

 

Znajdź kompana

Dobrym sposobem, aby znaleźć lub utrzymać motywację, jest trening z bliską osobą. Może ktoś z Twojej rodziny lub przyjaciół też chce zadbać o swoje ciało? Wspólne ćwiczenia sprawiają, że możecie się wzajemnie motywować do wysiłku fizycznego. Warto także porozmawiać z osobą długo ćwiczącą, czy zna odpowiedź na pytanie: jak mieć motywację do ćwiczeń.

Jak znaleźć motywację do treningu – podsumowanie

Chcesz zacząć ćwiczyć, ale nie wiesz, czy zrealizujesz swoje postanowienie? Pamiętaj, że trenować może każdy, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Pracę nad lepszym samopoczuciem rozpocznij małymi kroczkami. Nigdy nie wymagaj od siebie rezultatów mistrzowskich. Mierzenie wysoko jest dobre, jednak trzeba też realnie spojrzeć na całą sytuację. Postaw sobie mniejsze cele, weryfikuj, czy udało się je dopracować, a jeśli tak, nagradzaj siebie. Oczywiście nie możesz spoczywać na laurach. Aby utrzymać wagę i motywację, musisz cały czas patrzeć w przód. Dzięki temu uda Ci się zachować systematyczność.

Złap rabat na 10%

Zapisz si na nasz newsletter aby otrzymywać informację o promocjach i nowych produktach

Zaloguj się

Nie masz konta?

Złap 10% rabatu na pierwsze zakupy zapisując się na nasz newsletter!